Новини и статии

Противозачатъчните вредят на костите

Публикувано в: Здравни новини 22 July 2011

kontraceptivi

Американски учени са установили, че противозачатъчните хапчета могат да намалят плътността на костите.

Проучването разкрива, че въздействието върху костите се появява след около двугодишна употреба на медикаментите. Уврежданията зависят от възрастта на жената и хормоналните дози в таблетките. Хормоните са ключов компонент за здравето на костите и хормоналните контрацептиви са основен източник на външни хормони за жените.

Рискът от фрактури при жените в по-напреднала възраст зависи от костната плътност, която е натрупана през младежките години, когато оралната контрацепция се прилага най-често.

Здравните експерти препоръчват на жените да консумират храни с високо съдържание на калций и витамин D, да правят подходящи физически упражнения, да намалят алкохола и да откажат цигарите.

Изследването е публикувано онлайн в The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism.

Източник: Health.bg

Сподели в:

Нередност Изпрати Принтирай
Facebook

Няма коментари

Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.

Добави коментар

Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.

Нагоре към статията

Индекс на телеснaта маса

см
кг.
год.
Регистрация на лекар

Вие сте лекар?

Създайте подробен профил и представете вашата практика.

Page generation time: 0.30327 seconds