Лепенка "поправя" сърцето след инфаркт
Израелски учени са разработили „лепенка", направена от сърдечен мускул, която успешно може да се прилага при пациенти с кардиологични увреждания вследствие на инфаркт, съобщи Би Би Си.
Публикацията в PNAS Journal, описва новата техника, чрез която сърцето може да се подсили. Материалът за „лепенката" първоначално се отглежда в коремна тъкан, а след това се трансплантира върху увредените зони на сърцето. Експериментът показва подобряване на сърдечните функции и нормализиране на изпомпването на кръвта.
Специалистите смятат, че откритието има потенциала да се превърне в лесен и безопасен начин за лечение на пациенти с инфаркт, може да се прилага и при проблеми с черния дроб и пикочния мехур.
Източник: Health.bg
Вижте още
- Дефицитът на витамин Д - опасност за сърцето
- Витамините от група В срещу сърдечно-съдови заболявания
- Седенето пред телевизора е опасно за сърцето
- Животът в планината е полезен за сърцето
- Работата в офис - предпоставка за редица заболявания
- Слънчевите очила в цифри и факти
- Страхувате се от оплешивяване? Яжте ядки и яйца на закуска
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.