Тютюнопушенето влошава състоянието на пациентите с множествена склероза, според проучване
Проучване показва, че тютюнопушенето влошава състоянието на пациентите с множествена склероза. То беше отразено на страниците на The Press Association. Учените са открили, че заболяването се развива с по-бързи темпове, когато хората страдащи от заболяването пушат.
Пушенето от своя страна увеличава и риска от развитието на множествена склероза, според публикувани в научни списания данни. В цитираното изследване американски лекари са проследили състоянието на 1465 пациенти. Началото на болестта им е било от девет години. Състоянието им се е отчитало на три годинишни интервали. Половината от пациентите никога не са пушили, 29% са пушили в миналото и 17% са били активни пушачи и по време на изследването. Последната група е била с най-тежки показатели по отношение на клиничното протичане на заболяването. За усреднен период от 3,34 години общо 72 пациенти са променили състоянието си към "вторично доразвитие" на симптомите, характерни за множествената склероза. Това са били 20 лица от 154 души, включени в групата на активно пушещите, 20 лица от общо 237 бивши пушачи и 32-ма от общо 500 лица, включени в групата на непушачите.
Заключението на учените, ръководени от д-р Брайан Хели от Harvard Medical School и Massachusetts General Hospital в Бостън е, че протичането на болестта е с по-тежка клинична картина при активните пушачи, продължили навика си и след началото на болестта. Вредата от тютюнопушенето е научно доказана. Все по-често пушачите търсят средства и начини за справяне с този навик.
Източник: Информационнна агенция "Фокус"
Вижте още
- Експериментира се препарат за лечение на белодробния рак
- Майките пушачи ще имат дебели деца
- Кърменето понижава риска от рецидив на множествена склероза
- Множествената склероза се предизвиква от блокирани съдове в мозъка?
- Расте алкохолизма на шведките пенсионерки
- Психичното здраве ще е приоритет за МЗ
- Движението прогонва тревогите
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.