Кошмарните сънища ни помагат
На базата на най-новите изследвания в областта на психологията и физиологията на мозъка учените продължават да навлизат в тайните на кошмарните сънища.
Според резултатите от поредното проучване на същността и ролята на лошите сънища, те са един от начините организмът да преработи негативните емоции. Нощните кошмари спохождат най-често живеещите под силен стрес. Ако по време на страшните сънища човек не се е събудил, значи мозъкът му активно е подпомогнал психиката, преработвайки отрицателните преживявания.
Учените открили, че ако човек се пробужда от нощния кошмар, то процесът на регулиране на емоциите е нарушен. Сънищата подпомагат „преработката" на всички негативни емоции, страхове, преживявания, получени в последно време. По време на сън се активират свързаните с паметта и емоциите мозъчни области. Новата представа за страшните сънища помага на учените да разработят и по-модерни и ефективни методи за решаване на проблема с прекомерния стрес.
Сред тези методи е „проиграване" на образите, при което пациентът започва да си спомня кошмарния сън и съзнателно променя сюжета му.
Източник: Health.bg
Вижте още
- Липсата на сън изостря чувството на глад
- Странични ефекти от злоупотребата със... сън
- Чаят предотвратява появата на кошмари
- Продължителната употреба на марихуана води до психични проблеми
- Алкохолът пречи на съня
- Сричковата азбука помага срещу дислексия
- Лечението на депресията помага за контрола на кръвната захар
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.