Накратко за мазнините
Има изписани хиляди страници с информация за видовете мазнини и отношението им към здравето на човека. Учените се надпреварват с изследвания в полза на едни и против други. Ако не искате да губите време, прочетете няколко кратки факта за мазнините.
Мононенаситени
Вид: Мононенаситени масла.
Хранителни източници: Маслини, фъстъци и рапица.
Ползи за здравето: Намаляване на „лошия" холестерол.
Вид: Мазнини от ядки.
Хранителни източници: Бадеми, кашу, орехи, фъстъци, лешници.
Ползи за здравето: Добър източник на протеини, фибри и полифеноли (клас фитохимикали, които играят роля в предотвратяването на рак и сърдечни заболявания).
Вид: Мазнини от семейство бобови.
Хранителни източници: фъстъци / фъстъчено масло
Ползи за здравето: Високо съдържание на ресвератрол (фитохимикали и в червеното вино), което може да намали риска от сърдечни заболявания. Също и добър източник на протеини, фибри и полифеноли.
Вид: Мазнини от плодове.
Хранителни източници: Авокадо, маслини.
Ползи за здравето: Богат източник на витамин Е, който предпазва сърцето, както и на фибри и лутеин (фитохимикали, който пази очите от свързани с възрастта заболявания - дегенерация на макулата, но не и катаракта).
Полиненаситени
Вид: Омега-3 мастни киселини.
Хранителни източници: Мазни риби (сьомга и скумрия), ленено семе, орехи.
Ползи за здравето: Мазните риби осигуряват здравословни протеини и намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания. Те също могат да помогнат на спортистите да избегнат фрактури и тендинит, сочи проучване на Нюйоркския държавния университет. Лененото семе е богато на фибри и показва обещаващи резултати в борбата срещу рака и високия холестерол, орехите пък защитават сърцето и облекчават симптомите на възпалителни заболявания като артрит.
Вид: Полиненаситени масла.
Хранителни източници: Царевично и соево олио.
Ползи за здравето: Помага за намаляване на „лошия" холестерол.
Наситени
Препоръчително количество: Специалистите препоръчват ограничаване на наситените мазнини до 10% от дневните калории.
Хранителни източници: Животински продукти - месо, млечни продукти и масло.
Здравен риск: Запушване на артерии.
Транс-мазнини
Препоръчително количество: Особено важно е да се ограничат транс-мазнините, създадени чрез хидрогениране (процес, който превръща течни масла в твърди частици). Търсете надписът „0% транс-мазнини" на етикетите и ограничете твърдите мазнини (т.е. маргарини), както и пържените храни и преработените печени изделия, които често съдържат наситени и транс-мазнини.
Източник: Health.bg
Вижте още
Няма коментари
Съдържанието в коментарите представя мнението на потребителите на Medicine.bg. То не е проверено от модератор за медицинска или фактологическа точност и не замества консултация със специализирано мецинско лице.
Нагоре към статията
Добави коментар
Коментари, които не са свързани с темата и съдържат неподходящо съдържание, могат да бъдат модерирани или премахнати.